Psy i koty szczególnie przeżywają noc sylwestrową. Hałasy, śpiewy, krzyki, a przede wszystkim fajerwerki są dużym obciążeniem dla ich wrażliwych uszu. Najczęściej zostają one w ten dzień same w domu, co jeszcze potęguje ich strach. Dlatego, jako odpowiedzialni właściciele musimy stworzyć naszym zwierzakom taki komfort, żeby jak najmniej odczuły stres związany z sylwestrową zabawą.
Jest kilka sposobów, które pomogą naszym pupilom przeżyć Sylwestra w spokoju i bez większych nerwów. Pierwszy z nich jest najprostszy - możemy zostać w domu, zamknąć szczelnie okna, spuścić żaluzje, włączyć cicho muzykę czy telewizję i spokojnie świętować nadejście Nowego Roku. Nasz zwierzak może pozostać wtedy w zamkniętym pokoju, albo swoim ulubionym miejscu.
Niestety, to mało realny scenariusz, ponieważ niewielu z nas decyduje się na tę noc zostać w domu i spędzić ją ze swoim pupilem.
Dlatego, jeśli wychodzimy z domu i zostawiamy nasze bojaźliwe zwierzę samo, spróbujmy zasłonić żaluzje (jeśli posiadamy, to szczególnie te zewnętrze, które wyciszą hałasy), umieścić zwierzaka w jego ulubionym miejscu, dać zabawki i przysmaki
Pupilom, które naprawdę źle znoszą samotne spędzanie Sylwestra, boją się petard i hałasu, można podać specjalne preparaty wyciszające i uspokajające zwierzaki. Jednak musimy to skonsultować z lekarzem weterynarii. Absolutnie nie podawajmy zwierzętom swoich leków na uspokojenie bez wizyty u weterynarza!
Jakie reakcje u naszego zwierzęcia może wywołać wybuch czy strzelanie petard?
1. Ucieczka w najciemniejszy i najbardziej oddalony od dźwięku kąt- może to być łazienka, przestrzeń pod łóżkiem czy stołem
2. Szczekanie, wycie, miauczenie, piszczenie,
3. Drżenie ze strachu
4. Czasem nietrzymanie moczu czy biegunka
Musimy pamiętać o tym, że zwierzęta mają dużo bardziej wyostrzony słuch niż ludzie i one wybuch petardy odczuwają jako fizyczny ból. Jak więc pomóc naszym zwierzakom?
1. Pozwólmy im schować się tam, gdzie czują się najbezpieczniej
2. Zamknijmy okna, spuśćmy żaluzje, zostawmy im ulubione zabawki
3. Włączmy muzykę lub telewizor, żeby zagłuszyć hałasy
4. Przed północą zabierzmy psa na spacer, niech, przed wybuchem fajerwerków, załatwi swoje potrzeby i trochę się zmęczy
5. Na spacerze trzymajmy zwierzę mocno na smyczy (jeśli usłyszy wybuch może się zerwać do ucieczki) i nie pozwólmy podchodzić do sztucznych ogni
6. Jeśli wychodzimy na imprezę sylwestrową i wiemy, że nasz pies czy kot się boi, koniecznie dajmy mu, przepisane przez weterynarza, środki uspokajające.
Nie tylko zwierzęta domowe boją się w Sylwestra. Zdecydowanie gorzej hałasy znoszą te wolno żyjące. Bezpańskie koty, psy, ale i ptaki czy dzikie zwierzęta cierpią przez sztuczne ognie. Ofiary fajerwerków pojawiają się co roku - zawały serca i oparzenia ptaków, wypadki samochodowe z udziałem spłoszonych psów.
Może tym przekonałam was jakoś do nie puszczania petard? Zróbcie to dla zwierzaków.
Bardzo mądry i przydatny wpis.
OdpowiedzUsuńzgadzam się z bulwą
OdpowiedzUsuń